بینی عضو مرکزی صورت است که کار تنفس و بویایی را انجام میدهد. بینی از یک سری غضروف ها، استخوان ها، پوست، عضله و مخاط داخلی تشکیل شده است .دو حفره بینی، بالاترین قسمت دستگاه تنفس می باشند و گیرنده های بویایی هم در درون آنها قرار دارند. این حفره توسط یک دیواره یا تیغه غضروفی –استخوانی که سپتوم نام دارد از هم جدا می شوند. حفرات بینی در انتها به حلق راه دارند و ترشحات بینی را وارد حلق و گلو می کنند. حفرات بینی از دو طرف به سینوس ها مرتبط می شوند.سینوس ها حفرات توخالی درون استخوان های صورت و جمجمه هستند که باعث سبک شدن جمجمه و همچنین بهتر شدن کیفیت صدای انسان موقع تکلم می شوند. سینوس ها از مخاط پوشیده شده اند و ترشحات آن ها وارد بینی می شود.

بینی خارجی از استخوان های بینی و قسمتهایی از استخوان صورت (استخوان پیشانی و استخوان فک بالا) تشکیل شده و در دو طرف هم به استخوان های کاسه چشم متصل می شود.

غضروف های بینی شامل غضروف های طرفی بالایی ، غضروف های طرفی پایینی و غضروف تیغه بینی (سپتوم) می باشند. در داخل حفرات بینی در طرفین شاخک های بینی (توربینیت ها) وجود دارند که توده های صورتی رنگ پوشیده از مخاط می باشند که کارشان مرطوب کردن و گرم کردن هوای تنفسی است. همچنین مجرای اشکی که کار تخلیه اشک از چشم ها را انجام میدهد به درون حفرات بینی باز می شود.

روی استخوان هاو غضروف ها را عضلات بینی و روی آنها را پوست می پوشاند. در عمل زیبایی بینی تمامی این اجزاء آناتومیک  ، بجز پوست ،کما بیش ممکن است دستخوش تغییر شوند.

 

تآلیف:دکتر فیروزه ضیاء

«کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است»

گوگل مپ

اطلاعات تماس

  • آدرس مطب : رشت، چهارراه گلسار، نبش کوچه عسگری
    ساختمان بوسار، طبقه ششم ، واحد 12
  • شماره تماس مطب : 32110817 013
  • ایمیل مطب:
  • ارسال پیامک :100033110817  

  

Top