سرفه مزمن

بیشتر سرفه ها کوتاه مدت هستندو پس از چند دوز تا چند هفته بهبود می یابند. سرفه های بدون دلیل مشخص، ممکن است علائم یک بیماری زمینه ای جدی باشند. سرفه ای که هشت هفته یا بیشتر طول بکشد، سرفه مزمن نامیده می شود . در صورت داشتن سرفه های طولانی مدت ، به خصوص سرفه هایی که باعث ایجاد خلط یا خون شود و خواب شما را مختل کند به پزشکتان مراجعه کنید.

🔸️علل سرفه مزمن:

🔹️سینوزیت و ترشحات پشت حلق:

در التهاب آلرژیک  یا عفونی بینی یا سینوس ، ترشحات از پشت بینی وارد حلق و مجاری هوایی می شوند و بصورت تحریکی ایجاد سرفه میکنند.معمولا سرفه های ناشی از سینوزیت در خواب بیشتر می شود. علایم گرفتگی و آبریزش بینی و خلط پشت حلق هم معمولا وجود دارد.

🔹️آسم و آلرژی :

سرفه ناشی از آسم بعلت اسپاسم مجاری هوایی است وبا عواملی مثل  تغییر فصل و عود آلرژی ، سرماخوردگی و عفونت های ویروسی ، استرس یا ورزش ، برانگیخته می شود.

🔹️بیماری ریفلاکس معده به مری:
برگشت اسید معده به مری و حلق  ایجاد التهاب در آن نواحی و ایجاد سرفه تحریکی می شود، معمولا در این حالت سرفه ها در حالت دراز کشیده بدتر می شود.

🔹️عفونت ها :

سرفه می تواند مدت طولانی بعد از سایر علائم ذات الریه، آنفولانزا، سرماخوردگی یا سایر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد شود. سرفه مزمن می تواند با عفونت های قارچی ریه، سل یا عفونت ریه با ارگانیسم های غیر میکروبی بوجود آید.

🔹️بیماری انسدادی مزمن ریوی COPD :
 یک بیماری التهابی مزمن ریه است که باعث انسداد جریان هوا از ریه ها می شود.

بیماری انسدادی مزمن ریوی، شامل برونشیت مزمن و آمفیزم است. برونشیت مزمن می تواند باعث سرفه و خلط رنگی شود. آمفیزم باعث تنگی نفس می شود و به کیسه های هوا در ریه ها آسیب می زند. بیشتر مبتلایان به COPD افراد سیگاری هستند.

🔹️داروهای فشار خون:

مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)، که معمولاً برای فشار خون بالا و نارسایی قلبی تجویز می شوند، در برخی افراد باعث سرفه مزمن می شود.

🔹️جسم خارجی در راه هوایی :
درکودکان خردسال ، آسپیره کردن جسم خارجی و گیر کردن آن در مجاری هوایی کوچک ممکن است فقط با سرفه مزمن خود را نشان دهد.

🔸️علل سرفه شبانه :

۱- سینوزیت و ترشحات پشت حلق
۲- ریفلاکس اسید معده

نکته مهم :

هرگز تا قبل از مشخص شدن علت سرفه اقدام به مصرف خودسرانه داروهای ضد سرفه نکنید زیرا سرکوب رفلکس سرفه ،علایم بیماری اصلی شمارا پنهان میکند و تشخیص و درمان مشکل اصلی را به تعویق میاندازد.
درمان سرفه مزمن براساس درمان علت آن است و هرگز نبایدبدون

 

گوگل مپ

اطلاعات تماس

  • آدرس مطب : رشت، چهارراه گلسار، نبش کوچه عسگری
    ساختمان بوسار، طبقه ششم ، واحد 12
  • شماره تماس مطب : 32110817 013
  • ایمیل مطب:
  • ارسال پیامک :100033110817  

  

Top